Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania

Ul. Biernackiego 6, 39-300 Mielec

 

Regulamin świadczeń dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w roku akademickim 2023/2024

Załącznik do Zarządzenia Nr 1/09//2023
Rektora WSGiZ z dnia 25 wrzesnia 2023 roku

 

 

 

REGULAMIN
świadczeń dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania
w roku akademickim 2023/2024

 

Regulamin świadczeń dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania  w roku akademickim 2023/2024, zwany dalej Regulaminem, określa:

  1. Sposób ustalania wysokości świadczeń dla studentów,
  2. Szczegółowe kryteria, tryb przyznawania świadczeń oraz sposób ich wypłacania,
  3. Sposób dokumentowania sytuacji materialnej studenta,
  4. Tryb powoływania oraz skład komisji stypendialnych.

 

§ 1

  1. Studenci realizujący studia w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarzadzania mają prawo do świadczeń pomocy materialnej niezależnie od formy studiów (studia stacjonarne, niestacjonarne) oraz wieku, z wyłączeniem studentów będących kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a także studentów będących funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będących funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie.
  2. Pomoc materialną w ramach dotacji przyznanej przez ministerstwo właściwe do spraw szkolnictwa wyższego stanowią:
    1) stypendium socjalne;
    2) stypendium dla osób niepełnosprawnych;
    3)  zapomoga;
    4)  stypendium Rektora.
  3. Świadczenia, o których mowa w ust. 2, może otrzymać student, który spełnia warunki określone w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz w niniejszym Regulaminie.
  4. Świadczenia dla studentów, o których mowa w ust. 2, wypłacane są ze środków finansowych przyznanych Uczelni przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w formie dotacji. Środki te stanowią fundusz stypendialny w Uczelni.
  5. Świadczeniem pomocy materialnej ze środków budżetu państwa jest także stypendium Ministra, które może otrzymać student wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi. Stypendium, które przyznaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek rektora, jest przyznawane na rok akademicki.

 

§ 2

  1. Prawo do świadczeń nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
    - magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
    - licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. Od powyższych zasad został ustanowiony wyjątek dotyczący prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnych kierunkach studiów. 
    Przy ocenie prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnych studiach istotny jest moment powstania niepełnosprawności, a nie data wydania orzeczenia potwierdzającego powyższy fakt. Datę lub okres powstania niepełnosprawności określa się na podstawie treści ww. orzeczenia.
    Przepisy dotyczące okresu przysługiwania świadczeń stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
  2. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 2 niniejszego regulaminu, tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku
  3. Student może otrzymywać równocześnie stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub zapomogę, o ile spełnia kryteria przewidziane dla każdego ze świadczeń, z tym że łączna miesięczna kwota stypendium socjalnego oraz stypendium rektora otrzymanych przez studenta nie może być wyższa niż 38% wynagrodzenia profesora uczelni publicznej.
  4. W przypadku, gdy suma świadczeń przekroczy limit określony w ust. 3, odpowiedniemu zmniejszeniu ulega wysokość stypendium rektora.
  5. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia, o których mowa w §1 ust. 2, na studiach pierwszego stopnia wynosi nie dłużej niż przez 9 semestrów.
  6. Decyzja o przyznaniu świadczenia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1-2 i 4,wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student utracił prawo do świadczenia z powodu uzyskania tytułu zawodowego, został skreślony z listy studentów na kierunku studiów, na którym otrzymywał świadczenie, albo upłynął okres, o którym mowa w §2 ust. 5  Regulaminu.

 

§ 3

  1. Świadczenia, o których mowa w §1 ust. 2 są przyznawane przez komisję stypendialną i odwoławczą komisję stypendialną. Większość członków komisji stanowią studenci. Decyzję podpisuje przewodniczący komisji albo upoważniony przez niego wiceprzewodniczący komisji.
  2. Przyznanie świadczenia, o którym mowa w § 1 ust. 2, oraz odmowa jego przyznania następują w drodze decyzji administracyjnej.
  3. Od decyzji Komisji Stypendialnej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Odwoławczej Komisji Stypendialnej w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
  4. Członkowie Komisji są zobowiązani do zachowania poufności informacji i danych prawnie chronionych, w tym danych osobowych, zarówno w trakcie wykonywania obowiązków członka Komisji, jak i po ustaniu pełnienia tej funkcji.
  5. Kadencja Komisji rozpoczyna się z dniem powołania przez Rektora jej członków, a kończy wraz z końcem roku akademickiego 2023/2024. Postępowania niezakończone przed tą datą decyzją ostateczną są kontynuowane przed organami właściwym w kolejnej kadencji.
  6. Nadzór nad działalnością Komisji Stypendialnej i Odwoławczej Komisji Stypendialnej sprawuje Rektor. Rektor, w drodze decyzji administracyjnej, uchyla decyzję komisji stypendialnej lub odwoławczej komisji stypendialnej niezgodną z przepisami prawa.
  7. Wysokość świadczeń dla studenta, o których mowa w § 1 ust.2 pkt 1-3 określa Komisja Stypendialna, biorąc pod uwagę liczbę wniosków i wysokość środków finansowych będących do dyspozycji Uczelni. Komisja Stypendialna może ustalić różne wysokości jednego typu świadczenia, o którym mowa w § 1 ust.2 pkt.1-3.
  8. Wysokość świadczeń dla studenta, o których mowa w § 1 ust.2 pkt. 4, określa w drodze decyzji Rektor, biorąc pod uwagę liczbę wniosków i wysokość środków finansowych będących do dyspozycji Uczelni. Rektor może ustalić różne wysokości stypendium Rektora.

 

§ 4

  1. Stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora i zapomoga przyznawane są na wniosek studenta.
  2. Wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1-2 i 4  wraz z dokumentami potwierdzającymi jego zasadność, należy złożyć w terminie do 31-go października.
  3. W przypadku, gdy student złoży kompletny wniosek o przyznanie stypendium w innym terminie niż określony w ust. 2, stypendium nalicza się od miesiąca następującego po miesiącu w którym wniosek został złożony.
  4. Wniosek o zapomogę wraz z kompletem dokumentów student może złożyć w każdym czasie roku akademickiego w przypadku zaistnienia okoliczności uprawniających do otrzymania zapomogi.
  5. Wniosek niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony nie będzie rozpatrywany, a wnioskodawca wezwany zostanie do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
  6. Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1-2 i 4 , przyznaje się na rok akademicki i wypłaca do 10 miesięcy.
  7. Świadczenie, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 3 , może być przyznane nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.
  8. Stypendium wypłaca się w formie przelewu na podane przez studenta konto bankowe.
  9. Wypłaty świadczeń realizowane są co miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 6.
  10. Termin wypłaty uzależniony jest każdorazowo od daty wpłynięcia środków finansowych przeznaczonych na świadczenia z ministerstwa na konto uczelni.

 

§ 5

  1. Stypendium socjalne ma prawo otrzymać student , znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, począwszy od pierwszego roku studiów.
  2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
  3. O stypendium w zwiększonej wysokości mogą się ubiegać studenci, w szczególności w przypadku: śmierci obojga rodziców, posiadania dziecka z niepełnosprawnością, bycia wychowankiem domu dziecka lub osobą, która osiągnęła pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej, braku dochodów i osób zobowiązanych do alimentacji oraz brak renty rodzinnej po rodzicach, wynajmu stancji, gdy codzienny dojazd do uczelni z miejsca stałego zamieszkania uniemożliwiałby studiowanie.
  4. Student może otrzymać tylko jedno zwiększenie stypendium socjalnego, niezależnie od liczby powodów uzasadniających wniosek. Kwota zwiększenia stypendium socjalnego nie może być wyższa niż 500 zł.
  5. Podstawą do oceny sytuacji materialnej jest wysokość udokumentowanych dochodów, przypadających miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
  6. Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne nie przekracza 1,6 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r.poz. 390, z późn. zm.)
  7. Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U.poz. 1818) - z centrum usług społecznych, o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
  8. W przypadku gdy student, o którym mowa w ust. 7, lub członkowie jego rodziny nie korzystają ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna może przyznać temu studentowi stypendium socjalne, jeżeli udokumentował źródła dochodu.
  9. Zasady ustalania i dokumentowania dochodu w rodzinie studenta § 6.
  10. Student jest zobowiązany we wniosku o stypendium socjalne do zgłoszenia prawdziwych i pełnych danych dotyczących stanu faktycznego, który uzasadnia przyznanie prawa do stypendium oraz jest zobowiązany do poświadczenia złożonych danych odpowiednimi dokumentami.

 

§ 6

 

  1. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:
    1) studenta;
    2) małżonka studenta;
    3) rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta;
    4) będące na utrzymaniu osób, o których mowa w pkt. 1-3, dzieci niepełnoletnie, dzieci obierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
  2. Student, który składa oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby, zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  3. W przypadku, gdy członek rodziny osiąga przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.), dochód stanowi przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  4. Do wniosku o stypendium socjalne należy dołączyć oryginał lub odpis dokumentów, o których mowa w ust. 5, a w uzasadnionych przypadkach uwierzytelnione kopie tych dokumentów. Uwierzytelnienia może dokonać pracownik dziekanatu, członek Komisji Stypendialnej, notariusz lub instytucja, która dokument wydała.
  5. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne bierze się pod uwagę wymienione poniżej dokumenty dotyczące studenta i członków jego rodziny, tj.:
    1) zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
    a) dla wszystkich pełnoletnich członków rodziny – zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
    – zawierające informacje o wysokości dochodu, wysokości składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu i wysokości należnego podatku uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki;
    b) w przypadku członków rodziny, którzy rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, zawierające informacje odpowiednio o:
    – formie opłacanego podatku;
    – wysokości przychodu;
    – stawce podatku;
    – wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;
    c) dla wszystkich pełnoletnich członków rodziny – oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego w roku poprzedzającym bieżący rok akademicki dochodu niepodlegającego opodatkowaniu;
    d) dla wszystkich pełnoletnich członków rodziny – zaświadczenie z ZUS lub oświadczenie członków rodziny o wysokości składki zdrowotnej w przypadku braku dochodu lub przychodu;
    e) w przypadku nieuzyskania z Urzędu Skarbowego zaświadczenia o wysokości uzyskanych dochodów, spowodowanego brakiem dochodów – także oświadczenie o zerowym dochodzie;
    f) zaświadczenie właściwego organu gminy lub nakaz płatniczy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni użytków rolnych w roku poprzedzającym bieżący rok akademicki;
    g) umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (tzw. renty strukturalnej);
    h) umowę zawartą w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
    i) kopię odpisu podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub kopię odpisu zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną;
    j) w przypadku, gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w wyroku sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:
    – zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub
    – informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o nie podjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą;
    k) przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny;
    l) zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku poprzedzającym bieżący rok akademicki, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
    m) dokument potwierdzający utratę dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu, jeżeli dochód rodziny uległ obniżeniu na skutek utraty dochodu przez członka rodziny,;
    n) dokument lub oświadczenie określające wysokość uzyskanego przez członka rodziny  dochodu z pierwszego pełnego miesiąca w przypadku uzyskania dodatkowego dochodu;
    o) w przypadku rodzeństwa: skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka, a w przypadku, gdy ukończyło 18 rok życia, zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej;
    2) kopię aktów zgonu rodziców lub kopię odpisu wyroku zasądzającego alimenty w przypadku osoby uczącej się;
    3) kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko;
    4) orzeczenie o niepełnosprawności z wpisanym stopniem niepełnosprawności, w przypadku, gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna powyżej 18 roku życia;
    5) prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub informację sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie o przysposobienie dziecka, w przypadku osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o przysposobienie tego dziecka;
    6) kopię karty pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2023 r.poz. 519, z późn. zm.), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
    7) odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, w przypadku, gdy ojciec jest nieznany;
    8) odpis wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego;
    9) orzeczenie sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;
    10) zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny, w przypadku studenta którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
  6. W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w ust 5, Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna może domagać się takiego dokumentu.
  7. W uzasadnionych przypadkach Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna ma prawo zażądać okazania innych dokumentów poświadczających dochód i uwzględnić je w postępowaniu.

 

§ 7

  1. W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu, w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki lub w bieżącym roku akademickim, ustalając jego dochód, uwzględnia się dochód utracony. Do wniosku o uwzględnienie dochodu utraconego należy dołączyć dokument potwierdzający utratę przez członka rodziny dochodu oraz wysokość utraconego dochodu.
  2. W przypadku utraty dochodu i uzyskania innego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki, dochód rodziny należy pomniejszyć o dochód utracony w części nieznajdującej pokrycia w innym dochodzie uzyskanym w tym samym roku kalendarzowym i nie utraconym do dnia zgłoszenia wniosku o stypendium.
  3. Przez utratę dochodu, o której mowa w ust. 1 i 2, rozumie się utratę dochodu spowodowaną:
    1) uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;
    2) utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych;
    3) utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
    4) utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1051); lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia (Dz.U. poz. 658);
    5) wykreśleniem z rejestru pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2023 r. poz. 208, z późn. zm.) lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1230, z późn. zm.);
    6) utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
    7) utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń lub utratą świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych;
    8) utratą świadczenia rodzicielskiego;
    9) utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
    10) utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  4. Jeśli utrata dochodu nastąpiła w czasie pobierania stypendium, jego wysokość ulega zmianie od następnego miesiąca, licząc od daty złożenia dokumentów potwierdzających utratę dochodu.
  5. Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia utraty dochodu, uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy, lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.

 

§ 8

  1. W przypadku uzyskania przez członka rodziny dochodu:
    1) w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki, ustalając jego dochód, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do stypendium;
    2) po roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki, jego dochód ustala się na podstawie dochodu powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do stypendium.
  2. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający uzyskanie przez członka rodziny dochodu, zawierający wysokość uzyskanego dochodu, okres jego uzyskiwania, a także jednoznaczną informację identyfikującą osobę uzyskującą dochód.
  3. W przypadku, gdy dochód rodziny powiększony o uzyskany dochód powoduje utratę prawa do stypendium, nie przysługuje ono od miesiąca następującego po pierwszym pełnym miesiącu od uzyskania dochodu.
  4. Przez uzyskanie dochodu, o którym mowa w ust. 1, rozumie się uzyskanie dochodu spowodowane:
    1) zakończeniem urlopu wychowawczego;
    2) uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych;
    3) uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
    4) uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym; lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia;
    5) rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 16b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; 
    6) uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
    7) uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego;
    8) uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
    9) uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  5. Obowiązkiem studenta jest zgłoszenie w ciągu miesiąca faktu uzyskania dochodu przez członka rodziny zgodnie z art. 24 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

 

§ 9

  1. W przypadku, gdy rodzina utrzymuje się z prowadzenia gospodarstwa rolnego, dochód rodziny ustala się na podstawie przeciętnej liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki.
  2. Wysokość dochodu, o której mowa w ust. 1, wyznacza się jako iloczyn powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego ogłaszanego co roku Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w sprawie wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego
  3. Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem: 
    1) oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
    2) gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną; 
    3) gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
  4. Ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w ust. 3, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
  5. Ustalając dochód rodziny uzyskany z wydzierżawionego od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gospodarstwa rolnego, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy. 
  6. W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych, dochody te sumuje się.

 

§ 10

  1. W przypadku, gdy członek rodziny ma zobowiązania alimentacyjne na rzecz osoby spoza rodziny, od dochodu uzyskanego przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki odejmuje się kwotę alimentów zapłaconych w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki.
  2. W przypadku, gdy członek rodziny ma ustalone prawo do alimentów, ale ich nie otrzymuje lub otrzymuje je w wysokości niższej od ustalonej wyrokiem lub ugodą sądową, do dochodu rodziny wlicza się alimenty w otrzymywanej wysokości.

 

 

§ 11

W przypadku, gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się osoby przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

 

§ 12

  1. W przypadku, gdy członek rodziny osiąga dochody poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dokonuje się ich przeliczenia na podstawie średniego kursu walut ogłaszanego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, z ostatniego dnia roku kalendarzowego poprzedzającego bieżący rok akademicki, w którym opublikowany został średni kurs walut.
  2. W przypadku, gdy członek rodziny uzyska poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dochód, którego nie osiągał w roku kalendarzowym poprzedzającym bieżący rok akademicki, przeliczenia dokonuje się na podstawie średniego kursu walut z ostatniego dnia, w którym opublikowany został średni kurs walut pełnego miesiąca, w którym uzyskał dochód.
  3. Dochód, o którym mowa w ust. 1 i 2 pomniejsza się o podatek należny, obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

§ 13

  1. W przypadku, gdy członek rodziny zaginął, osoba składająca wniosek dołącza zaświadczenie właściwej w sprawie jednostki policji o przyjęciu zgłoszenia zaginięcia, a w przypadku cudzoziemców posiadających obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, właściwej instytucji.
  2. Ustalając dochód rodziny nie uwzględnia się dochodu uzyskiwanego przez zaginionego członka rodziny, a ustalając dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie uwzględnia się zaginionego.

 

§ 14

  1. Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.). 
  2. W przypadku, gdy dokument stwierdzający niepełnosprawność wystawiony jest na czas określony, stypendium przyznaje się do miesiąca, w którym upływa termin ważności dokumentu, włącznie. W przypadku przedłożenia w ciągu 3 miesięcy od tego terminu orzeczenia o niepełnosprawności, będącego kontynuacją poprzedniego, wypłatę stypendium wznawia się od następnego miesiąca, po którym przerwano wypłatę. Przekroczenie trzymiesięcznego terminu powoduje wznowienie wypłaty dopiero z miesiącem, w którym złożono orzeczenie. 
  3. Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznaje się w trzech kategoriach, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Stypendium I kategorii otrzymują studenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, stypendium II kategorii – studenci z umiarkowany stopniem niepełnosprawności, a stypendium III kategorii – studenci z lekkim stopniem niepełnosprawności. 
  4. Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 852) o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, którego okres ważności:
    1) upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.;
    2) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.;
    3) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r. – jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

 

§ 15

  1. Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Jako trudną sytuację życiową rozumie się zaistnienie, niezależnych od studenta zdarzeń, które negatywnie wpływają na jego sytuację materialną utrudniając studiowanie.
  2. Wniosek o zapomogę należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia.
  3. Student może otrzymać zapomogę począwszy od pierwszego roku studiów, nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.
  4. Student nie może otrzymać zapomogi dwa razy z powodu tego samego zdarzenia.
  5. Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie studenta z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności:
    1) ciężką chorobę studenta lub członka jego rodziny;
    2) śmierć najbliższego członka rodziny;
    3) inne zdarzenie powodujące przejściowo trudną sytuację materialną studenta.
  6. Do wniosku o zapomogę dołącza się odpowiednią dokumentację zdarzeń, o których mowa w ust. 5, którą mogą stanowić w szczególności: akt zgonu, karta informacyjna leczenia szpitalnego, zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie lub nieszczęśliwym wypadku, imienne faktury potwierdzające wydatki związane ze zdarzeniem, zaświadczenia wydane przez uprawnione instytucje potwierdzające zaistnienie zdarzenia.
  7. Wysokość zapomogi ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku, na podstawie przedłożonych dokumentów, w szczególności udokumentowanych kosztów poniesionych przez studenta.

 

§ 16

  1. Stypendium Rektora przyznaje się nie więcej niż 10 % studentów na określonym kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów na kierunku studiów jest mniejsza niż dziesięć stypendium rektora może być przyznane jednemu studentowi.
  2. Stypendium Rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wynik w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne w zakończonym roku akademickim (udział i nagrody na konkursach, udział w ważnych koncertach i projektach, publikacje etc.), z zastrzeżeniem ust. 5.
  3. Przez wyróżniające wyniki w nauce rozumie się wysoką średnią ważoną ocen uzyskaną za poprzedni rok akademicki.
  4. Warunkiem przyznania stypendium Rektora jest zaliczenie ostatniego roku studiów przed złożeniem wniosku zgodnie z obowiązującym w tym roku programem studiów, za wyjątkiem przypadku wskazanego w ust. 5.
  5. Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w rok złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
    1) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
    2) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
  6. Stypendium Rektora przyznawane jest na wniosek studenta.

 

§ 17

  1. Wnioski o stypendia i zapomogi składane i rozpatrywane są w formie papierowej.
  2. Wzory wniosków i oświadczeń stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.

 

§ 18

  1. Regulamin w porozumieniu z Samorządem Studenckim, wchodzi w życie z dniem  01.10. 2023 r.
  2. Traci moc Regulamin świadczeń dla studentów wprowadzony zarządzeniem  nr  3/09/2022  z dnia 22.09.2022 r. Rektora Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania.

 

ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik 1 Wniosek o stypendium socjalne
Załącznik 1A - STYPENDIUM-SOCJALNE-2023-2024
Załącznik 1B - STYPENDIUM-SOCJALNE-2022-2024
Załącznik 1C - STYPENDIUM-SOCJALNE-2023-2024
Załącznik 1D - STYPENDIUM-SOCJALNE-2023-2024
Załącznik 1E - STYPENDIUM-SOCJALNE-2023-2024
Załącznik 1F - STYPENDIUM-SOCJALNE-2023-2024
Załącznik 2 Wniosek o stypendium z tytułu niepełnosprawności
Załącznik 3  Wniosek o stypendium Rektora dla najlepszych studentów
Załącznik 4  Wniosek o zapomogę  

Załączniki:

Wniosek o zapomogę losową

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:35

Wniosek o stypendium Rektora dla najlepszych studentów

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:34

Wniosek o stypendium z tytułu niepełnosprawności

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:34

Załącznik nr 1I

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:34

Załącznik nr 1H

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:33

Załącznik nr 1G

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:33

Załącznik nr 1F

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:33

Załącznik nr 1E

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:32

Załącznik nr 1D

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:31

Załącznik nr 1C

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:30

Załącznik nr 1B

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:30

Załącznik nr 1A

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:30

Wniosek o stypendium socjalne - Załącznik 1

Utworzono dnia 13.11.2023, 15:29

Informacje

Liczba wyświetleń: 77
Utworzono dnia: 13.11.2023

Historia publikacji

  • 13.11.2023 15:35, Administrator
    Dodanie załącznika: Wniosek o zapomogę losową
  • 13.11.2023 15:34, Administrator
    Dodanie załącznika: Wniosek o stypendium Rektora dla najlepszych studentów
  • 13.11.2023 15:34, Administrator
    Dodanie załącznika: Wniosek o stypendium z tytułu niepełnosprawności