Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania

Ul. Biernackiego 6, 39-300 Mielec

 

Regulamin własności intelektualnej i ochrony prawnej dóbr intelektualnych w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania.

Regulamin własności intelektualnej i ochrony prawnej dóbr intelektualnych w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania.

 

§ 1. Zakres podmiotowy Regulaminu

  1. Postanowienia Regulaminu własności intelektualnej i ochrony prawnej dóbr intelektualnych w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania, zwanego dalej „Regulaminem”, stosuje się do pracowników Uczelni, których zakres obowiązków, w całości lub w części, polega na świadczeniu pracy o charakterze intelektualnym, której efektem jest powstanie Dóbr intelektualnych.
  2. Dobra intelektualne będą uznawane za stworzone w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, jeżeli:
    a) zostają stworzone przez osobę pozostającą z Uczelnią w stosunku pracy, zakres obowiązków Pracownika obejmuje działania, w wyniku których może dojść do stworzenia Dóbr intelektualnych,
    b) Dobro intelektualne zostaje stworzone jako efekt wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
  3. Dobro intelektualne uznaje się również za stworzone w wyniku wykonania obowiązków pracowniczych podczas trwania stypendium naukowego, grantu uczelnianego lub urlopu naukowego, jeżeli z właściwej umowy z Twórcą wynika, że prawa do takiego Dobra intelektualnego nabywa Uczelnia.
  4. W przypadku zaistnienia sporu co do tego czy Dobro intelektualne zostało stworzone w wyniku   wykonywania   obowiązków   pracowniczych,   spór   rozstrzyga   Rektor. Postanowienie to nie stoi na przeszkodzie dochodzenia praw w postępowaniu przed sądem powszechnym.
  5. Postanowienia Regulaminu mają zastosowanie również do studentów, uczestników studiów podyplomowych oraz innych osób nie wymienionych w ust. 1, jeżeli wynika to z umowy zawartej między taką osobą a Uczelnią. Postanowienia szczegółowe zawarte w umowach wyłączają stosowanie Regulaminu w zakresie, w jakim są z nim sprzeczne.
  6. Przez stworzenie Dobra intelektualnego rozumie się także modyfikację Dobra już istniejącego, jeśli modyfikacja ta jest na tyle istotna, że prowadzi do powstania nowego Dobra intelektualnego podlegającego ochronie na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
  7. Zawarcie umowy dotyczącej Dóbr intelektualnych powstałych w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych, która przewiduje odstępstwa od  stosowania niniejszego regulaminu, wymaga akceptacji Rektora.
  8. Zawarcie umowy, na mocy której prawa do Dóbr intelektualnych stworzonych przez Pracownika delegowanego do innej szkoły wyższej, placówki naukowej lub badawczej w Polsce lub za granicą miałyby przysługiwać takiej jednostce, wymaga zgody Rektora.
  9. W przypadku prac licencjackich oraz magisterskich, Uczelnia uzyskuje prawo pierwszeństwa nabycia praw autorskich majątkowych oraz innych praw własności intelektualnej na zasadach określonych w umowie o świadczenie usług edukacyjnych zawartej ze studentem.

 

§ 2. Definicje pojęć używanych w Regulaminie

Używane w niniejszym dokumencie pojęcia oznaczają:

  1. Dobra intelektualne:
    a) utwory w rozumieniu ustawy z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006r., nr 90, poz. 631 ze zmianami), w tym utwory naukowe, oraz opracowania o charakterze dydaktycznym i popularno-naukowym, programy komputerowe, bazy danych mające cechy utwory, a także utwory zależne, w szczególności tłumaczenia i opracowania innych utworów;
    b) artystyczne wykonania, wideogramy, fonogramy, nadania programów, wydania naukowe, krytyczne i pierwsze wydania będące przedmiotem praw pokrewnych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
    c) bazy danych, nie będące utworami, podlegające ochronie na podstawie ustawy z dn. 27 lipca 2001r. o ochronie baz danych (Dz. U. nr 128, poz. 1402 ze zmianami);
    d) wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz inne dobra własności przemysłowej w rozumieniu ustawy z dn. 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2013r., poz. 1410);
    e) dobra intelektualne stanowiące tajemnicę (know-how) Uczelni w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dn. 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. Dz. U. z 2003r. nr 153, poz. 1503 ze zmianami), tj. nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne Uczelni lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których Uczelnia podjęła niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
  2. Pracownicze wyniki pracy intelektualnej - wyniki pracy intelektualnej stworzone w ramach wykonywania obowiązków   wynikających   ze   stosunku   pracy   pomiędzy   Uczelnią a pracownikiem.
  3. Obowiązki ze stosunku pracy - zadania, których wykonanie należy do obowiązków Twórcy, w szczególności wynikające z mianowania, umowy o pracę, regulaminu pracy, zakresu czynności przypisanych Twórcy   lub   z   polecenia   przełożonego   mieszczącego   się w granicach obowiązków pracowniczych Twórcy wynikających z zajmowanego stanowiska.
  4. Uczelnia – Wyższa Szkoła Gospodarki  i Zarządzania.
  5. Utwór naukowy – utwór, będący rezultatem naukowego procesu poznania, którego celem jest przedstawienie obiektywnie istniejącej rzeczywistości.
  6. Jednostka macierzysta - wydział lub inna jednostka organizacyjna o zadaniach naukowych, badawczych lub dydaktycznych, w której zatrudniony jest Twórca.
  7. Pracownik – osoba zatrudniona w Uczelni w ramach stosunku pracy.
  8. Twórca – osoba, która stworzyła Dobro intelektualne.
  9. Kierownik jednostki – dziekan wydziału lub kierownik albo dyrektor innej jednostki organizacyjnej.
  10. Sponsor – osoba lub jednostka organizacyjna zewnętrzna w stosunku do Uczelni, wspierająca działalność Pracowników wykonywaną w ramach zatrudnienia w Uczelni, w szczególności przez dostarczenie środków finansowych na badania lub inne działania, których efektem jest powstaniem Dóbr intelektualnych. Sponsorem nie jest podmiot przekazujący Uczelni środki publiczne w rozumieniu art. 5 ustawy z dn. 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013r. poz. 885 ze zmianami).
  11. Stażysta – osoba odbywająca w uczelni staż na zasadach określonych w umowie, statucie lub przepisach odrębnych.
  12. Stypendysta – osoba uzyskująca od uczelni nieodpłatne świadczenie pieniężne w celu umożliwienia jej kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych, prac rozwojowych lub prac w dziedzinie sztuki.

 

§ 3. Umowy dotyczące Dóbr intelektualnych

  1. Zawierając umowę, w wyniku wykonania której powstanie lub może powstać Dobro intelektualne nadające się do komercjalizacji, należy zamieścić w niej klauzulę przenoszącą na Uczelnię prawa do takiego Dobra.
  2. Za zapewnienie zawarcia w umowie klauzuli, o której mowa w ust. 1 odpowiedzialna jest ze strony Uczelni osoba, która doprowadziła do zawarcia konkretnej umowy.
  3. Uczelnia powinna zawrzeć umowę dotyczącą Dóbr intelektualnych, przenoszącą odpowiednie prawa na Uczelnię w każdym przypadku, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że osoba nie będąca Pracownikiem, korzystając z zasobów Uczelni, w tym również nieodpłatnie, albo działając na zlecenie Uczelni, może stworzyć takie Dobro. Postanowienie to dotyczy również studentów, doktorantów, stypendystów i stażystów.

 

§ 4. Umowy z organizacjami sponsorującymi

  1. Umowa ze Sponsorem określa uprawnienia Sponsora do korzystania z Dóbr intelektualnych lub innych wyników badań przez niego wspieranych.
  2. Kierownik jednostki organizacyjnej Uczelni przedstawia Rektorowi lub osobie przez niego wskazanej, projekt umowy, w której określone są zasady współpracy ze Sponsorem.
  3. Pracownik nie może bez pisemnej zgody Rektora zawrzeć ze Sponsorem umowy, która przewiduje przeniesienie  praw do Dóbr  intelektualnych na rzecz Sponsora. W przypadku wskazanym w zdaniu poprzednim stosuje się postanowienia umów o pracę dotyczące zakazu konkurencji.

 

§ 5. Przedmioty materialne powstałe w wyniku badań naukowych

  1. Uczelnia nabywa prawa do przedmiotów materialnych powstałych w wyniku badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w zakresie obowiązków Pracownika wynikających ze stosunku pracy.
  2. W przypadkach innych, niż określone w ust. 1 Uczelnia nabywa prawa do przedmiotów materialnych powstałych w wyniku badań naukowych i prac rozwojowych o ile wynika to z zawartych umów.
  3. Zawierając umowę, w wyniku wykonania której powstanie lub może powstać przedmiot materialny, należy zawrzeć w niej klauzulę przenoszącą na Uczelnie prawa do takiego przedmiotu, jeśli Uczelnia przyczyniła się istotnie do przedmiotu jego powstania, w tym również poprzez udostępnienie swoich zasobów materialnych, organizacyjnych lub Dóbr intelektualnych, do których posiada prawa. Postanowienia § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
  4. Dla celów zarządzania prawami do przedmiotów, o których mowa w ust. 1, postanowienia Regulaminu stosuje się odpowiednio.

 

§ 6. Podstawowe obowiązki związane z ochroną Dóbr intelektualnych

  1. Pracownik, w stosunku   do   którego   znajdują   zastosowanie   zasady   określone w niniejszym Regulaminie, ma obowiązek zgłosić stworzenie (ukończenie) Dobra intelektualnego, do którego prawa nabywa lub może nabyć Uczelnia a także ma obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych czynności dla umożliwienia Uczelni korzystania z tych praw. Dotyczy to w szczególności obowiązku wydania Dobra intelektualnego, przedmiotów materialnych powstałych przy wykonaniu Dobra intelektualnego, nieujawniania osobom trzecim informacji dotyczących stworzonego Dobra oraz obowiązku współdziałania w przypadkach, gdy jest ono konieczne w celu uzyskania ochrony.
  2. Postanowień ust. 1 nie stosuje się do utworów powstałych w wyniku wykonywania obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych.
  3. Pracownik nie może w zakresie swej działalności poza Uczelnią czynić użytku z Dóbr intelektualnych, do których prawa przysługują Uczelni, bez uprzedniej pisemnej zgody Rektora. Ograniczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie ma zastosowania, jeśli z przepisów prawa powszechnie obowiązującego wynika prawo Pracownika do czynienia użytku z takich Dóbr.
  4. Postanowienia ust. 1 stosuje się do osób, od których Uczelnia nabywa Dobra intelektualne na zasadach określonych w niniejszym regulaminie, o ile zostało to zastrzeżone w umowie. Postanowienia § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
  5. W umowach zawieranych przez Uczelnię, dotyczących Dóbr intelektualnych należy przewidzieć obowiązek zachowania   przez   strony   poufności,   w   szczególności w przypadku, gdy ujawnienie wyników badań utrudniałoby uzyskanie ich ochrony prawnej oraz dalszą komercjalizację. Postanowienia § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

§ 7. Utwory stworzone w ramach obowiązków pracowniczych

  1. Uczelnia nabywa, z chwilą przyjęcia utworu, autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych w wyniku wykonywania przez pracownika obowiązków ze stosunku pracy na zasadach określonych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o ile nic innego nie wynika z umowy o pracę.
  2. Jeśli umowa o pracę nie zawiera postanowienia, o którym mowa w ust. 1, Uczelnia nabywa z chwilą przyjęcia utworu, nie będącego utworem naukowym, autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
  3. Za utwory, do których prawa może nabyć Uczelnia zgodnie z ust. 1, uważa się w szczególności:
    a) programy komputerowe,
    b) bazy danych,
    c) materiały e-learningowe,
    d) gry decyzyjne,
    e) dzienniki prac badawczych i inne materiały dydaktyczne, także wtedy, gdy mają charakter utworów naukowych.

 

§ 8. Utwory naukowe (prawo publikacji)

  1. Prawo do pierwszej publikacji utworu naukowego, w szczególności artykułu, recenzji, monografii, doniesienia konferencyjnego przysługuje Uczelni. W przypadku, gdy Uczelnia nie opublikuje utworu w ciągu 6 miesięcy od dostarczenia utworu lub nie zawrze z pracownikiem umowy o wydanie utworu w dłuższym terminie, stosuje się ust. 2.
  2. Pracownik zatrudniony w Uczelni na podstawie umowy o pracę może opublikować utwór naukowy nie opublikowany przez Uczelnię w terminie określonym w ust. 1 na podstawie umowy zawartej z osobą trzecią lub w inny sposób go rozpowszechnić pod warunkiem wskazania swojej afiliacji w Uczelni, z zastrzeżeniem ust. 3. Przed upływem terminu określonego w ust. 1 Pracownik może opublikować utwór naukowy na podstawie umowy zawartej z osobą trzecią tylko za zgodą Uczelni. Zgody udziela Rektor lub osoba przez niego upoważniona.
  3. Pracownik nie może ujawnić w utworze informacji, (w szczególności w formie publikacji lub publicznej prezentacji), w przypadku, gdy takie ujawnienie wiązałoby się z ryzykiem pozbawienia ochrony prawnej wyników naukowych lub niweczyłoby możliwość uzyskania takiej ochrony, jeśli prawa wynikające z takiej ochrony przysługiwać mogłyby Uczelni na odrębnej podstawie zawartej umowy, w tym umowy o pracę lub w oparciu o przepisy szczególne.

 

§ 9. Korzystanie z materiału zawartego w utworze naukowym

  1. Uczelnia może korzystać z wyników badań naukowych uzyskanych przez Pracownika.
  2. Umowy zawierane przez Pracownika dotyczące utworu naukowego winny gwarantować Uczelni prawo do korzystania z utworu naukowego bez odrębnego wynagrodzenia dla celów badawczych lub dydaktycznych.
  3. W przypadku, gdy Uczelnia umożliwia podmiotom trzecim odpłatne korzystanie z utworu, Twórcy   należy   się   wynagrodzenie   zgodnie   z   zasadami   określonymi w niniejszym regulaminie.

 

§ 10. Obowiązek ujawnienia wyniku pracy i publikacji

  1. Twórca decyduje o terminie i sposobie publicznego ujawnienia wyniku swej pracy, w szczególności o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
  2. Jeśli   utwór   powstał   w   wykonywaniu   obowiązków   pracowniczych   o   terminie i sposobie ujawnienia wyników prac decyduje Uczelnia.
  3. Jeśli utwór powstał na zamówienie Uczelni lub powstał na potrzeby projektu badawczego albo dla potrzeb określonego zespołu, a Twórca sprzeciwia się udostępnieniu utworu, Uczelnia może wykorzystać informacje i wyniki badań zawarte w utworze, a także może powierzyć opracowanie nowego utworu na bazie tych informacji i wyników innej osobie.
  4. Postanowienia niniejszego paragrafu nie mają zastosowania do Dóbr intelektualnych stworzonych w ramach zadań finansowanych lub współfinansowanych z unijnych środków pochodzących ze Wspólnoty Europejskiej.
  5. W umowach o stworzenie utworu należy zamieścić klauzulę, iż Twórca zrzeka się prawa do decydowania o pierwszym udostępnieniu publiczności. Postanowienia § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

§ 11. Nabycie praw przez Uczelnię

  1. W razie dokonania wynalazku, opracowania wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układu scalonego określanych dalej łącznie „Dobrami własności przemysłowej”, w wyniku wykonywania przez Twórcę obowiązków ze stosunku pracy, prawo do uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub znak towarowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego bądź topografii układów scalonych przysługują Uczelni.
  2. W przypadku stworzenia Dobra własności przemysłowej w wyniku realizacji innej umowy niż umowa o pracę zawartej przez Twórcę z Uczelnią stosuje się postanowienia ust. 1, o ile w umowie nie zastrzeżono inaczej.
  3. Na zasadach określonych w ust. 1 i 2 Uczelni przysługują prawa do know-how, w tym w szczególności do niejawnych i poufnych informacji, uzyskanych w ramach wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku zatrudnienia lub w związku z realizacją umowy o dzieło lub innej umowy, której realizacja prowadzi do powstania know-how.
  4. W razie stworzenia Dóbr własności przemysłowej przy wykorzystaniu zasobów Uczelni, Uczelnia ma prawo korzystać z tych Dóbr we własnym zakresie, jeżeli wykorzystanie zasobów Uczelni stanowiło istotny i bezpośredni warunek stworzenia takiego Dobra. Wykorzystaniem zasobów Uczelni może być w szczególności poniesienie nakładów finansowych, technicznych, marketingowych lub udzielanie wsparcia merytorycznego.
  5. Zyski z wykorzystania Dóbr własności przemysłowej będą dzielone między Uczelnię i Twórcę zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu.

 

§ 12 Prawa i obowiązki twórcy Dobra intelektualnego

  1. Twórcy Dóbr intelektualnych przysługują prawa osobiste określone w odrębnych przepisach.
  2. Twórca, który opracował nowe Dobro intelektualne, do którego prawa przysługują lub mogą przysługiwać Uczelni, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia prorektora ds. naukowych.
  3. Prorektor ds. naukowych podejmuje decyzje dotyczące:
    - podjęcia działań zmierzających do dopracowania lub uzupełnienia Dobra intelektualnego,
    - ubiegania się o ochronę prawną dla Dobra intelektualnego,
    - podjęcia działań, których celem jest zabezpieczenie praw Uczelni w stosunku do danego Dobra intelektualnego.
  4. We wszelkich publikacjach prezentujących wynik prac intelektualnych, Uczelnia wymienia twórcę Dobra intelektualnego.

 

§ 15. Przeniesienie praw na Twórcę

W wypadku, gdy prawa do Dóbr intelektualnych przysługują Uczelni, Twórca Dobra intelektualnego może zwrócić się do Rektora o przekazanie mu tych praw. Przekazanie to może nastąpić tylko jeżeli:

- przekazanie praw nie narusza żadnych zobowiązań Uczelni;
- przekazanie praw nie ogranicza możliwości Uczelni do korzystania z innych Dóbr intelektualnych;
- przekazanie praw nie powoduje niemożliwego do zażegnania konfliktu interesów;
- prawa do danego Dobra intelektualnego nie posiadają znacznej wartości rynkowej lub nie mają istotnego znaczenia publicznego.

 

§ 16. Zasady komercjalizacji Dóbr intelektualnych

  1. Dobra intelektualne stanowiące przedmiot praw Uczelni mogą być przedmiotem komercjalizacji.
  2. Komercjalizacja może mieć charakter:
    a) bezpośredni – poprzez sprzedaż wyników badań naukowych, prac rozwojowych lub know- how związanego z tymi wynikami albo oddawanie do używania tych wyników lub know- how, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu oraz dzierżawy,
    b) pośredni – poprzez obejmowanie lub nabywanie udziałów lub akcji w spółkach w celu wdrożenia lub przygotowania do wdrożenia wyników badań naukowych, prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami.
  3. Decyzja o wyborze sposobu komercjalizacji podejmowana jest przez Rektora.
  4. Pracownik zobowiązany jest do współdziałania z Uczelnią, aby umożliwić maksymalnie efektywną komercjalizację Dobra intelektualnego. Koszty komercjalizacji ponosi Uczelnia, chyba że odrębna umowa z Twórcą Dobra stanowi inaczej.
  5. Decyzje dotyczące komercjalizacji Dóbr intelektualnych podejmowane są w sposób zapewniający uniknięcie konfliktu interesów. W szczególności w podejmowaniu tych decyzji nie   mogą   uczestniczyć   osoby   powiązane   osobiście   lub   majątkowo z podmiotami zewnętrznymi w stosunku do Uczelni, uczestniczącymi w procesie komercjalizacji Dobra, takimi jak licencjobiorcy lub nabywcy praw.
  6. Spory związane z konfliktem interesów, o którym mowa w ust. 5, rozstrzyga Rektor.

 

§ 17. Stosowanie logotypu Uczelni

Zawierając umowę o komercjalizacji Dobra intelektualnego, a także podejmując decyzję o utworzeniu Spółki spin-off Uczelnia może przyznać drugiej stronie umowy lub spółce prawo   do    posługiwania    się    logo    Uczelni    w    ramach    działalności    związanej z wykorzystywaniem Dobra Intelektualnego.

 

§ 18. Warunki wynagradzania Twórcy

  1. Pracownikowi nie przysługuje odrębne wynagrodzenie za stworzenie Dobra intelektualnego w ramach stosunku pracy i przeniesienie praw do niego na Uczelnię, z zastrzeżeniem przypadków, gdy uprawnienie do takiego wynagrodzenia wynika z przepisów prawa.
  2. Rektor może przyznać Pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie w przypadku stworzenia Dobra intelektualnego, w szczególności gdy jest to uzasadnione:
    a) wysokością uzyskanych przez Uczelnię korzyści z eksploatacji Dobra intelektualnego,
    b) znaczeniem Dobra intelektualnego dla rozwoju nauki,
    c) znaczeniem Dobra intelektualnego dla Uczelni,
    d) uzyskaniem zewnętrznych środków na sfinansowanie powstania danego Dobra intelektualnego.
  3. Twórcy, który stworzył Dobro intelektualne poza stosunkiem pracy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z Dobra intelektualnego przez Uczelnię lub przeniesienie praw na Uczelnię na zasadach określonych w umowie.
  4. Przychodami pochodzącymi z komercjalizacji Dóbr intelektualnych gospodaruje Centrum, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
  5. Zasady podziału zysków uzyskanych przez odrębny podmiot powołany w celu komercjalizacji Dobra intelektualnego (Spółkę spin-off) wynikają z umowy spółki.

 

§ 21. Postanowienia końcowe

        W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie przepisy prawa powszechnie obowiązującego

Informacje

Liczba wyświetleń: 56
Utworzono dnia: 12.12.2023

Historia publikacji

  • 12.12.2023 15:18, Administrator
    Dodanie strony: Regulamin własności intelektualnej i ochrony prawnej dóbr intelektualnych w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania.